MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
Punktowe Zasady Oceniania Uczniów SP w Bałtowie Prawa dziecka Rzecznik Praw Dziecka Jak się uczyć? Wsparcie psychologiczno- pedagogiczne Poradnik rozsądnego ucznia Ciekawe linki i artykuły Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych 2023/2024 (dotyczy uczniów kl. I-VIII) Rozkład jazdy autobusów szkolnych Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia, depresji czy zaburzeń lękowych ? CYBERPRZEMOC

Dla ucznia

Poradnik rozsądnego ucznia

          

1. Postaw sobie za cel – nauka… i wytrwaj w tym postanowieniu.
Możesz sobie wyznaczyć jakąś nagrodę za wykonaną pracę.

2. Staraj się wzbudzić w sobie zainteresowanie nauką.
Lepiej jesteśmy w stanie zapamiętać to, co nas interesuje, niż nudne tematy. Ucz się na zasadzie skojarzeń (nawet tych śmiesznych), próbuj tekst połączyć z jakimś obrazem, który ułatwi ci zrozumienie nowego zjawiska, rysunki pomocnicze możesz wykonywać sam, naukę można zobrazować prostymi samodzielnymi doświadczeniami ułatwiającymi zapamiętywanie. Ucząc się staraj kojarzyć nową wiedzę, z tą którą już posiadasz.

3. Ucz się wszystkimi zmysłami, jakimi dysponujesz (wykorzystaj wzrok, słuch, dotyk, a nawet węch i smak) i ze zrozumieniem.
Używaj słuchu, wzroku i ręki – czytaj z uwagą, głośno powtarzaj, pisz, rysuj, dotykaj. Czytając tekst wybieraj ważne informacje i zaznaczaj je, rób notatki, powtarzaj go własnymi słowami. Pamiętaj najłatwiej zapamiętuje się początek i koniec, środek znacznie trudniej (należy na to zwrócić uwagę).

4. Ucz się o właściwej porze.
Nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły oraz po godzinie 21. Pamiętaj, że po posiłku i pomiędzy godzinami 13 a 15 znacznie spada koncentracja u człowieka. Co 30-45 minut rób sobie 5-cio, 10-ciominutowe przerwy na napicie się, zrobienie kilku skłonów lub przysiadów, posłuchanie muzyki.

5. Dbaj o porządek na biurku.
W bałaganie trudniej jest znaleźć potrzebne rzeczy, co może znacznie i niepotrzebnie wydłużyć czas odrabiania lekcji. Przedmioty nie związane ze szkołą mogą poza tym rozpraszać i dekoncentrować uwagę.

6. Planuj odrabianie lekcji.
Sprawdź co należy zrobić na następny dzień, a co może jeszcze przez chwilę poczekać, lecz pamiętaj przy tym, aby uczyć się systematycznie i nie odkładać pracy na później.

7. Nie koncentruj się na jednym przedmiocie zbyt długo, lepiej „skakać” po tematach.
Zmieniaj tematykę odrabianych prac i ich stopień trudności, a wtedy zniwelujesz znudzenie i zmęczenie.

8. Często powtarzaj materiał z danego dnia.
Wracając do domu, idąc na spacer, do sklepu możesz starać się przypomnieć sobie co wydarzyło się w danym dniu w szkole, czego się tam dowiedziałeś. Takie częste powtórki bardzo systematyzują i gruntują wiedzę. Dobrze jest powtarzać materiał tego samego dnia, ponieważ aż 80% wiadomości zapominamy w trakcie pierwszych 24 godzin od ich usłyszenia.

9. Odrabiaj prace domowe najpierw wykonując zadania łatwe, potem trudniejsze, na koniec zostaw sobie te najłatwiejsze. Jeśli jest to możliwe, należy przerabiać kolejno po sobie przedmioty jak najmniej podobne do siebie, prace pisemne na przemian z ustnymi.

10. Załóż sobie swój kalendarz, w którym będziesz regularnie zapisywał terminy klasówek, kartkówek, referatów, prezentacji, ważnych prac domowych, egzaminów itp. Również możesz sobie zaznaczać dyskoteki, koncerty, przedstawienia, urodziny kolegów, w których bierzesz udział. Pozwoli to na uporządkowanie twojego harmonogramu dnia i opracowanie planu działania w drażliwych momentach (np. urodziny kolegi a na drugi dzień klasówka z matematyki).

11. Łatwiej uczyć się wśród przyjaciół niż wrogów.
Jeśli w klasie panują złe stosunki miedzy uczniami, również odbija się to na wynikach w nauce całej grupy. Wszelkie spory należy załatwiać szybko, rozmawiać o nich, rozwiązywać, pilnować, aby sytuacja nie powtarzała się częściej. Wśród dobrych znajomych lepiej wchodzi nauka, a szkoda marnować energię na nikomu niepotrzebne spory.

12. Nie wahaj się prosić o pomoc rodziców, nauczycieli, przyjaciół, kolegów, gdy zauważysz, że z czymś zupełnie nie dajesz sobie rady.

13. Pracuj systematycznie, ale pamiętaj, że Twoje zdrowie też jest bardzo ważne. Każdy organizm potrzebuje posiłku (w tym choć jednego ciepłego), picia i wypoczynku (oraz co najmniej 8–godzinnego snu), aby być gotowym na podejmowanie nowych wyzwań, jakimi jest nauka.

14. Staraj się, a dojdziesz do zamierzonego celu.smiley

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć