MENU

Bezpieczeństwo i Profilaktyka











Czas trwania lekcji

Czas trwania lekcji
Nr lekcji

Czas

trwania

1 8.00 - 8.45
2 8.55 -9.40
3 9.50 -10.35
4 10.45 -11.30
5 11.50 -12.35
6 12.55 -13.40
7 13.50 -14.35
8 14.45 -15.30
Innowacje Pedagogiczne - Szkoła Podstawowa Innowacje pedagogiczne - Gimnazjum

Innowacje pedagogiczne

                                                                 INNOWACJE W GIMNAZJUM

1. "POZNAJMY ŚWIAT" - GIMNAZJALNY INNOWACYJNY PROGRAM NAUCZANIA INTERDYSCYPLINARNEGO  2013 - 2016

2. "ILOMA JĘZYKAMI WŁADASZ, PO TYLEKROĆ JESTEŚ CZŁOWIEKIEM" 2011-2014

3. ZOSTAĆ PRZEDSIĘBIORCZYM 2011 - 2014

    

POZNAJMY ŚWIAT- GIMNAZJALNY INNOWACYJNY PROGRAM NAUCZANIA INTERDYSCYPLINARNEGO

O projekcie:

Projekt pn. "Poznajmy świat" jest realizowany przez Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Dla potrzeb projektu każde gimnazjum zostało zaopatrzone w niezbędny sprzęt i oprzyrządowanie do prowadzenia zajęć z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i technicznych (informatycznych)

Zajęcia w oparciu o Innowacyjny Program Nauczania odbywać się będą w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w gimnazjum;

W projekcie udział weźmie 20 gimnazjów z terenu województwa świętokrzyskiego; 120 nauczycieli przedmiotów: matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia i informatyka oraz 800 uczniów;

 

Cel projektu:

Celem projektu jest zwiększenie efektywności kształcenia poprzez wdrożenie Gimnazjalnego Innowacyjnego Programu Nauczania w zakresie przedmiotów: matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia, informatyka

 

               

Powyższe cele będą realizowane poprzez:

udział nauczycieli w cyklu szkoleń mających na celu przygotowanie ich do prowadzenia zajęć w formie interdyscyplinarnego nauczania treści programowych z przedmiotów: matematyka, fizyka, geografia, biologa, chemia, informatyka w oparciu o gimnazjalny innowacyjny program nauczania (GIPN), w tym z wykorzystaniem metody projektów, przewodniego tekstu i TIK oraz szkolenia z zakresu obsługi zakupionego w projekcie sprzętu do prowadzenia w/w zajęć;
 - opracowanie i wdrożenie gimnazjalnego innowacyjnego programu nauczania (GIPN) dla przedmiotów: matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia, informatyka dla całego toku kształcenia gimnazjum (klasy I-III).

 Projekt jest realizowany od 02.09.2013r.  do 30.06.2016 r.

 

          STRONA GŁÓWNA PROJEKTU

 

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

2014/2015

 W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie  klas drugich gimnazjum ZSP w Bałtowie kontynuuje pracę w trzyletnim projekcie „Poznajmy świat” , do którego przystąpili we wrześniu 2013r. i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

            W ramach projektu WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim opracowała Gimnazjalny Innowacyjny Program Nauczania dla przedmiotów: biologia, chemia, fizyka,geografia, matematyka i informatyka oraz program interdyscyplinarny dla ww. przedmiotów.

Zajęcia projektowe realizowane były w ramach obowiązkowych godzin z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatycznych. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu szkoła została doposażona w pomoce naukowe np. interfejsy Cobra 4 z wieloma czujnikami pomiarowymi, oprogramowanie Measure oraz materiały laboratoryjne, mikroskopy z kamerą PC, itp.

Wykorzystanie ich podczas realizacji zajęć pozwala na lepsze zrozumienie przez uczniów realizowanych treści, a lekcje są ciekawsze. Zajęcia interdyscyplinarne (w wymiarze 64 godz. rocznie) prowadzone są metodą projektów, tekstu przewodniego, które to pozwalają na samodzielne poszukiwanie rozwiązań i planowania swojej pracy oraz uczą współpracy i wnioskowania.

W ramach tych zajęć zrealizowano pięć mini projektów o następującej tematyce:

  • Woda jest wszędzie,
  • Podnosimy ciśnienie,
  • Promujemy zdrowie- planowanie wycieczki w góry,.
  • Obliczenia procentowe w banku,
  • W czarodziejskim świecie chemii.

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, a dodatkową motywacją jest dla nich możliwość eksperymentowania i posługiwania się multimediami.

     

Rok szkolny 2015/2016

         W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie  klas trzecich gimnazjum ZSP w Bałtowie kontynuowali pracę w trzyletnim projekcie „Poznajmy świat” , do którego przystąpili we wrześniu 2013r. współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

            W ramach projektu WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim opracowała Gimnazjalny Innowacyjny Program Nauczania dla przedmiotów: biologia, chemia, fizyka,geografia, matematyka i informatyka oraz program interdyscyplinarny dla ww. przedmiotów.

Zajęcia projektowe realizowane były w ramach obowiązkowych godzin z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i informatycznych. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu szkoła została doposażona w pomoce naukowe np. interfejsy Cobra 4 z wieloma czujnikami pomiarowymi, oprogramowanie Measure oraz materiały laboratoryjne, mikroskopy z kamerą PC, itp.

Wykorzystanie ich podczas realizacji zajęć pozwala na lepsze zrozumienie przez uczniów realizowanych treści, a lekcje są ciekawsze. Zajęcia interdyscyplinarne prowadzone są metodą projektów, tekstu przewodniego, które to pozwalają na samodzielne poszukiwanie rozwiązań i planowania swojej pracy oraz uczą współpracy i wnioskowania.

Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach, a dodatkową motywacją jest dla nich możliwość eksperymentowania i posługiwania się multimediami.

 


 

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNA  "ILOMA JĘZYKAMI WŁADASZ PO TYLEKROĆ JESTEŚ CZŁOWIEKIEM" 2011 -2014

                                                          ROK SZKOLNY  2011/2012

Od września 2011r klasa Ia uczestniczyła w innowacji metodycznej z języka niemieckiego pt. ,,Iloma językami władasz po tylekroć jesteś człowiekiem’’.

Innowacja ma na celu między innymi rozwijanie zainteresowań uczniów nauką języka niemieckiego, rozwój kompetencji językowych umożliwiających umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku niemieckim, przybliżenie uczniom realiów kultury, architektury, literatury, sztuki, sportu, atrakcji turystycznych krajów niemieckiego obszaru językowego przy wykorzystaniu nowoczesnych mediów, zmotywowanie uczniów do aktywnego udziału w realizacji różnorodnych projektów językowych, rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe, wyrobienie pozytywnej postawy wobec innych języków i kultur, uwrażliwienie uczniów na różnice i podobieństwa między językami i kulturami. Innowacja opiera się na podstawie programowej poszerzonej o dodatkowe treści związane z obszarem kultury niemieckojęzycznej.

Zajęcia z kulturoznawstwa krajów niemieckojęzycznych prowadziła raz w tygodniu w środę od 8.20 do 9.05 w ramach art.42 ust. 2 pkt. 2 KN pani Zuzanna Kacała. Uczestniczyła w nich cała klasa Ia 22 uczniów. W bieżącym roku szkolnym odbyło się  36 zajęć; 19 zajęć w I semestrze i 17 zajęć w II semestrze.

Uczniowie poznali symbole narodowe Niemiec (flagę,  godło, hymn narodowy), tradycje tzw. ,,Oktoberfest’’ (Dożynek chmielowych) w Monachium, tradycje mikołajkowe, adwentowe, bożonarodzeniowe, karnawałowe, wielkanocne czy zwyczaje tzw. Nocy Walpurgii. Potrafią wymienić i wskazać na mapie państwa z którymi graniczą Niemcy, kraje związkowe i ich stolice, największe miasta, najdłuższe rzeki, największe jeziora, największe wyspy, najwyższe szczyty w tym kraju. Znają najważniejsze atrakcje turystyczne i najważniejsze zabytki w Niemczech, nazwy ośrodków sportowych. Uczniowie posiadają  wiadomości dotyczące wybitnych  niemieckich przedstawicieli  świata kultury, sportu, telewizji, malarstwa, muzyki, polityki oraz ich twórczości, dokonań. Przyswoili sobie nazwy dyscyplin sportowych, stacji i programów telewizyjnych. Umieją opowiedzieć o swojej ulubionej dyscyplinie sportu, swoim ulubionym programie telewizyjnym, zrelacjonować przebieg imprezy sportowej. Wiedzą jak funkcjonuje system polityczny oraz system szkolnictwa w Niemczech.

Proces nauczania na zajęciach opierał się na metodzie audiowizualnej i podawczej. Nauczyciel stosował różnorodne formy pracy: pracę w parach, pracę w grupach, pracę indywidualną oraz metody aktywizujące typu burza mózgów, karuzela, pantomima, układanie puzzli, kalambury, memory, metoda projektu , asocjogram. Uczniowie korzystali na zajęciach z Internetu, tablicy interaktywnej, pracowni językowej, filmów, folderów, albumów, mapy krajów niemieckojęzycznych i mapy Niemiec, repetytoriów  tematyczno- leksykalnych, plansz tematycznych itp.

W celu  pozyskania dodatkowych materiałów dydaktycznych nauczyciel nawiązał współpracę z Medioteką  Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. Uczniowie przygotowywali  ponad to tematyczne prezentacje multimedialne, collage, tematyczne gazetki ścienne, maski karnawałowe, przewodnik po Niemczech, książkę kucharską z przepisami na specjały kuchni niemieckiej, pisali list do Św. Mikołaja, sporządzali listy gończe i listę przebojów z muzyką niemiecką. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach.

Zamierzone cele zostały zrealizowane o czym świadczą miedzy innymi wyniki testu wiedzy o Niemczech, który stanowił podsumowanie zajęć z kulturoznawstwa w klasie pierwszej. Średnia ocen uczniów klasy  Ia z testu wyniosła 3.93

2012/2013

W roku szkolnym 2012/2013 klasa IIa kontynuowała realizację innowacji pedagogicznej z języka niemieckiego ,,Iloma językami władasz po tylekroć jesteś człowiekiem”.

Zajęcia z kulturoznawstwa krajów niemieckojęzycznych prowadziła raz w tygodniu w środę od 13.55 do 14.40 w ramach art.42 ust. 2 pkt 2 KN pani Zuzanna Kacała. Uczestniczyła w nich cała klasa IIa 20 uczniów. W bieżącym roku szkolnym odbyło się  38 zajęć; 18 zajęć w I semestrze i 20 zajęć w II semestrze.

Celem zajęć było między innymi przybliżenie uczniom literatury, kinematografii, mediów czy historii Niemiec oraz najważniejszych wiadomości dotyczących geografii, kultury, sztuki ,literatury i szkolnictwa Szwajcarii.

Uczniowie potrafią wymienić nazwiska wybitnych poetów i pisarzy niemieckich oraz ich najważniejsze dzieła. Pracowali z tekstami wybranych opowiadań, bajek, wierszy, fragmentami prozy oraz z tekstami prasowymi. Recytowali z pamięci wiersze niemieckich poetów, których wyboru dokonali według własnego uznania. Znają tytuły niemieckiej prasy młodzieżowej, gazet, czasopism. Są w stanie krótko wypowiedzieć się na temat ulubionych czasopism, artykułów prasowych. Uczniowie posiadają również wiadomości dotyczące niemieckich laureatów nagrody Nobla. Znają nazwy  rodzajów filmów, nazwiska przedstawicieli niemieckiego świata filmowego: aktorów, reżyserów. Umieją opowiedzieć o swoim wyjściu do kina, o ulubionym filmie. W trakcie zajęć obejrzeli w wersji niemieckojęzycznej bajkę ”Smerfy” oraz fragmenty filmu „Kevin sam w domu”. Uczniowie  znają także najważniejsze fakty z historii Niemiec. Wiedzą jakie są osobliwości tego kraju., z czego on słynie.

Poznali symbole narodowe Szwajcarii (godło, flagę, hymn). Mają podstawowe wiadomości dotyczące ustroju, gospodarki, języków urzędowych, religii obowiązujących w tym kraju. Potrafią wymienić i wskazać na mapie państwa z którymi graniczy Szwajcaria, kantony i ich stolice, największe miasta, najdłuższe rzeki, największe jeziora, najwyższe szczyty w tym kraju. Znają najważniejsze atrakcje turystyczne i najważniejsze zabytki w Szwajcarii. Nauczyciel przybliżył uczniom również sylwetki bohaterów narodowych w tym legendę o Wilhelmie Tellu. Wiedzą jak funkcjonuje system szkolnictwa w Szwajcarii, jaki jest system oceniania. Potrafią wymienić nazwiska znanych szwajcarskich przedstawicieli świata kultury, sztuki: pisarzy, poetów, malarzy, architektów, muzyków oraz ich dzieła. Zapoznali się ze zwyczajami żywieniowymi, kuchnią mieszkańców tego kraju, typowymi potrawami. Opracowywali przepisy kulinarne na specjały kuchni szwajcarskiej. Są w stanie podać szwajcarskie osobliwości z różnych dziedzin. Podsumowanie  wiadomości stanowił rozegrany  w klasie teleturniej wiedzy kulturoznawczej, który miał formę jednego z dwudziestu.  

Nauczyciel stosował na zajęciach różnorodne formy pracy: pracę w parach, pracę w grupach, pracę indywidualną oraz metody aktywizujące typu dyskusja panelowa, rybi szkielet, pantomima, taśma czasu, quartet, asocjogram, ćwiczenia sprawdzające rozumienie filmu, tekstu. Uczniowie korzystali na zajęciach z Internetu, tablicy interaktywnej, pracowni językowej, filmów, folderów, albumów, mapy krajów niemieckojęzycznych i mapy Niemiec, repetytoriów  leksykalnych, wybranych dzieł literatury niemieckiej, szwajcarskiej, egzemplarzy niemieckiej prasy młodzieżowej, plansz tematycznych itp.

 Uczniowie przygotowywali  ponadto tematyczne prezentacje multimedialne, collage, tematyczne gazetki ścienne, quizy.

Uczniowie chętnie angażowali się w tok zajęć. Zamierzone cele zostały zrealizowane.

 

    ROK SZKOLNY 2013/2014

Od września 2011r klasa IIIa uczestniczyła w innowacji metodycznej z języka niemieckiego pt.,,Iloma językami władasz po tylekroć jesteś człowiekiem’’.

Innowacja ma na celu między innymi rozwijanie zainteresowań uczniów nauką języka niemieckiego, rozwój kompetencji językowych umożliwiających umiejętności skutecznego porozumiewania się w języku niemieckim, przybliżenie uczniom realiów kultury, architektury, literatury, sztuki, sportu, atrakcji turystycznych krajów niemieckiego obszaru językowego przy wykorzystaniu nowoczesnych mediów, zmotywowanie uczniów do aktywnego udziału w realizacji różnorodnych projektów językowych, rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe, wyrobienie pozytywnej postawy wobec innych języków i kultur, uwrażliwienie uczniów na różnice i podobieństwa między językami i kulturami. Innowacja opiera się na podstawie programowej poszerzonej o dodatkowe treści związane z obszarem kultury niemieckojęzycznej.

Zajęcia z kulturoznawstwa krajów niemieckojęzycznych prowadziła raz w tygodniu w czwartek od 7.25 do 8.10 w ramach art.42 ust. 2 pkt 2 KN pani Zuzanna Kacała. Uczestniczyła w nich cała klasa IIIa 20 uczniów. W bieżącym roku szkolnym odbyły się  34 zajęcia; 21 zajęć w I semestrze i 13 zajęć w II semestrze.

Uczniowie poznali symbole narodowe Austrii (flagę,  godło, hymn narodowy). Potrafią wymienić i wskazać na mapie państwa z którymi ten kraj graniczy, największe miasta, najdłuższe rzeki, największe jeziora, najwyższe szczyty. Znają podział administracyjny kraju. Znają najważniejsze atrakcje turystyczne i najważniejsze zabytki w Austrii. Uczniowie posiadają  wiadomości dotyczące wybitnych  austriackich przedstawicieli  świata literatury, kultury, sportu, telewizji, malarstwa, muzyki, polityki oraz ich twórczości, dokonań. Umieją opisać wybrany obraz czy obiekt architektoniczny. Pracowali z fragmentami wybranych lektur z literatury austriackiej Wiedzą jak funkcjonuje system polityczny oraz system szkolnictwa w  Austrii.  Uczniowie pogłębili ponad to swoją wiedzę dotyczącą tradycji i zwyczajów świątecznych panujących wśród Austriaków. Dowiedzieli się jaką kuchnię preferują, jakie są jej specjalności.

Proces nauczania na zajęciach opierał się na metodzie audiowizualnej i podawczej. Nauczyciel stosował różnorodne formy pracy: pracę w parach, pracę w grupach, pracę indywidualną oraz metody aktywizujące typu burza mózgów, karuzela, pantomima, układanie puzzli, kalambury, memory, metoda projektu, asocjogram, język fotografii, graffiti, rybi szkielet ,drama, piramida priorytetów, circept, .Uczniowie korzystali na zajęciach z Internetu, tablicy interaktywnej, pracowni językowej, filmów, folderów, albumów, mapy krajów niemieckojęzycznych , repetytoriów  tematyczno- leksykalnych, plansz tematycznych itp. Uczniowie przygotowywali ponad to książkę kucharską z przepisami na specjały kuchni austriackiej, tematyczne prezentacje multimedialne, collage, tematyczne gazetki ścienne, opracowali plan trzydniowej wycieczki po wybranych regionach Austrii, foldery turystyczne.

Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach.

Zamierzone cele zostały zrealizowane.

Podsumowanie wiadomości uczniów stanowił quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.


 INNOWACJA PEDAGOGICZNA "ZOSTAĆ PRZEDSIĘBIORCZYM" 2011-2014

 

ROK SZKOLNY 2011/2012

W roku szkolnym 2011/2012 klasa Ib uczestniczyła w innowacji "Zostać przedsiębiorczym".

Nadrzędnym celem programu było przygotowanie do realizacji edukacyjnego projektu uczniowskiego, jak również współdziałania w zespole, rozpoznawania i rozwiązywania problemów,  wykorzystywania technologii informacyjno-komputerowych.

W programie uwzględniono kształcenie zarówno w aspekcie dydaktycznym jak i wychowawczym ukierunkowanym na kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczych. Uczniowie klasy I b reprezentują różny stopień wiedzy i umiejętności, mają trudne sytuacje domowe i materialne, różny sposób patrzenia na rzeczywistość, zainteresowania, oczekiwania.

Praca na zajęciach przebiegała w formie pracy zbiorowej (praca w małych grupach, praca z całą klasą, praca frontalna) oraz indywidualnie.

Zrealizowano następujące zagadnienia:

1. Poznaję siebie. (Mocne i słabe strony ucznia, zainteresowania, predyspozycje, talenty;

Budowanie świadomości własnych emocji i ich związku z efektywnością działania.)

2. Ja w relacjach z innymi. Tworzymy zespół. (Podstawowe umiejętności pracy z zespole., Działania sprzyjające budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi. Moje miejsce w zespole. Zasady pracy w grupie.)

3. Poznajemy zasady pracy metodą projektu.(Fazy projektu: pomysł, decyzja, planowanie, działanie, prezentacja.)

4. Jesteśmy odpowiedzialni. (Indywidualne i grupowe podejmowanie decyzji.)

5. Poszukujemy pomysłów i je weryfikujemy (Generowanie i weryfikowanie pomysłów. Wyszukiwanie informacji i weryfikowanie jej. Prawo autorskie)  

6. Podejmujemy decyzję. Wybieramy temat projektu. (Współpraca w grupie, podejmowanie decyzji. Projekty przedmiotowe i interdyscyplinarne. Projekty badawcze, techniczne, biznesowe, społeczne przedsięwzięcia.)

7. Określamy cele projektu i planujemy etapy jego realizacji. (Wyznaczanie celów indywidualnych i grupowych. Zasady budowania planu. Warunki poprawności formułowania celów.)

8.Budujemy harmonogram działań i przydzielamy zadania. (Planowanie czasu, efektywność działania; Delegowanie uprawnień. Harmonogram działań.)

9. Planujemy finanse. Szukamy sponsorów. (Sporządzanie budżetu realizacji projektu   edukacyjnego. Przygotowanie się do spotkania ze sponsorem.)

         Ponadto uczniowie brali udział w 36 zadaniach edukacyjnych, w trakcie wykonywania których musieli się wykazać umiejętnością pracy w grupie, podejmowania decyzji, prezentacji prac.

Przeprowadzone zajęciach i wykonane zadania edukacyjne pozytywnie wpłynęły na postrzeganie samych siebie przez uczniów. Należy tu podkreślić ich otwartość, asertywność, lepiej współpracują ze sobą, potrafią diagnozować i rozwiązywać samodzielnie problemy, korzystają z platformy e-learningowej. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się dużą aktywnością, kreatywnością i samodzielnością. Tu właśnie ujawniały ich zdolności przywódcze i organizacyjne, każdy miał coś do zaproponowania, zaczęli wyrażać swoje potrzeby i bronić swojego zdania. Dzielili się zadaniami.

Dużym sukcesem jest to, że nawet uczniowie nieaktywni na zajęciach lekcyjnych, chętnie włączali się w pracę grup.

                                                             ROK SZKOLNY 2012/2013

Cele programu, uwzględnione zarówno w aspekcie dydaktycznym jak i wychowawczym ukierunkowanym na kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczych, zostały w pełni zrealizowane. Efektem pracy po pierwszym roku była realizacja projektu edukacyjnego – wykonana w formie prezentacji - kronika klasy. Przy realizacji poszczególnych elementów uczniowie wykazali się umiejętnością współpracy w grupie, delegowaniem uprawnień, dzieleniem się zadaniami w sposób zgodny z umiejętnościami i możliwościami koleżanek i kolegów.

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się dużą aktywnością i samodzielnością. Wychowawca zauważył, iż po przeprowadzonych zajęciach i wykonanych zadaniach edukacyjnych uczniowie zmienili swój stosunek do siebie. Klasa powstała z uczniów czterech szkół podstawowych, co wiązało się z tym, iż nie byli oni na początku zgrani, tworzyli grupki. Należy tu podkreślić, iż teraz są bardziej otwarci, asertywni, lepiej współpracują ze sobą, potrafią rozwiązywać samodzielnie problemy. Na przerwach nie ma już kilku grup, ale cała klasa ze sobą potrafi się porozumieć. Na 22 osoby w klasie, 14 to chłopcy, którzy wykazują się dosyć dużym temperamentem. Stąd wynikają czasem drobne spory czy problemy. I tu podkreślić należy, iż sami potrafią rozwiązywać trudne sytuacje i podejmować próby naprawienia zaistniałych szkód.

         Ponadto uczniowie brali udział w 16 zadaniach edukacyjnych, w trakcie wykonywania których musieli się wykazać umiejętnością pracy w grupie, podejmowania decyzji, prezentacji prac. Należy tu podkreślić, że nawet uczniowie nieaktywni na zajęciach lekcyjnych, chętnie włączali się w pracę grup.

Plusem programu jest e-notes, dzięki któremu wychowawca ma możliwość monitorowania zachowań i osiągnięć uczniów i obserwacji poczynionych postępów. Niestety nie zawsze jest możliwość dostępu do Internetu, co wiąże się z niesystematycznością wprowadzania zapisów.

Dzięki zadaniom edukacyjnym bardzo dobrze przygotowani zostali do planowania, przygotowania i realizacji uczniowskich projektów edukacyjnych w klasie II. Tradycją w szkole jest organizowanie Festiwalu Projeków Edukacyjnych. Cztero-pięcioosobowe grupy prezentują przygotowane pod kierunkiem nauczycieli projekty. I to właśnie uczniowie, którzy drugi rok zostali objęci programem edukacyjnym, zajęli dwa najwyższe miejsca. Należy nadmienić, że wszystkie projekty przygotowane i zaprezentowane zostały na bardzo wysokim poziomie. Bez wątpienia wykorzystali  duże umiejętności posługiwania się technologią informacyjno-komputerową. Dało się zaobserwować, iż wystąpienia publiczne nie są już dla nich stresującym przeżyciem.

Sukcesem z całą pewnością jest fakt, iż uczniowie chętnie zaczęli brać udział w uroczystościach o charakterze zarówno szkolnym jak i lokalnym. W I półroczu klasy I, mimo iż posiadają talenty recytatorskie, menagerskie oraz wokalne, nie chcieli się angażować w tego typu imprezy kulturalne, zasłaniając się zawstydzeniem. Obecnie proszą o przydzielenie im ról w organizowanych imprezach.

Są bardzo przedsiębiorczy. Zaplanowali dwudniowy pieszy rajd po Górach Świętokrzyskich i w trakcie wędrówki wykazali się odpowiedzialnością, spostrzegawczością. Zwracali także uwagę na uczniów słabszych kondycyjnie, dostosowując tempo marszu oraz pomagali sobie nawzajem niosąc plecaki.

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

W roku szkolnym 2011/2012 uczniowie obecnej klasy IIIb przystąpili do realizacji  innowacji "Zostać przedsiębiorczym".

Nadrzędnym celem programu było przygotowanie do realizacji edukacyjnego projektu uczniowskiego, jak również współdziałania w zespole, rozpoznawania i rozwiązywania problemów,  wykorzystywania technologii informacyjno-komputerowych.

W programie uwzględniono kształcenie zarówno w aspekcie dydaktycznym jak i wychowawczym ukierunkowanym na kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczych.

Zagadnienia realizowane na zajęciach w ramach innowacji można przyporządkować do następujących grup tematycznych:

1. Poznaję siebie. (Mocne i słabe strony ucznia, zainteresowania, predyspozycje, talenty;

Budowanie świadomości własnych emocji i ich związku z efektywnością działania.)

2. Ja w relacjach z innymi. Tworzymy zespół. (Podstawowe umiejętności pracy z zespole. Działania sprzyjające budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi. Moje miejsce w zespole.    Zasady pracy w grupie.)

3. Poznajemy zasady pracy metodą projektu.(Fazy projektu: pomysł, decyzja, planowanie, działanie, prezentacja.)

4. Jesteśmy odpowiedzialni. (Indywidualne i grupowe podejmowanie decyzji.)

5. Poszukujemy pomysłów i je weryfikujemy (Generowanie i weryfikowanie pomysłów. Wyszukiwanie informacji i weryfikowanie jej. Prawo autorskie)  

6. Podejmujemy decyzję. Wybieramy temat projektu. (Współpraca w grupie, podejmowaniedecyzji. Projekty przedmiotowe i interdyscyplinarne. Projekty badawcze, techniczne,       biznesowe, społeczne przedsięwzięcia.)

7. Określamy cele projektu i planujemy etapy jego realizacji. (Wyznaczanie celów  indywidualnych i grupowych. Zasady budowania planu. Warunki poprawności formułowania celów.)

8.Budujemy harmonogram działań i przydzielamy zadania. (Planowanie czasu, efektywność działania; Delegowanie uprawnień. Harmonogram działań.

9. Planujemy finanse. Szukamy sponsorów. (Sporządzanie budżetu realizacji projektu edukacyjnego. Przygotowanie się do spotkania ze sponsorem.)

Praca na dodatkowych zajęciach w I klasie przebiegała w formie pracy zbiorowej (praca w małych grupach, praca z całą klasą, praca frontalna) jak również indywidualnie.

W drugiej i trzeciej klasie zagadnienia programu innowacji realizowane były w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy klasowego. W klasie drugiej efektem działań było przygotowanie prezentacji i wystąpień publicznych w ramach Festiwalu Projektów Edukacyjnych. Grupa uczestnicząca w projekcie uzyskała I miejsce (M. Choinka, A. Czyż, K. Stanek, A. Szewczyk pod kierunkiem wychowawcy).

W trzeciej klasie bez żadnych problemów uczniowie łączyli się w grupy, delegowali uprawnienia, przydzielali sobie zadania. Sprawnie wykonywali wszystkie polecenia i zadania edukacyjne. Wiele z tych zadań wykonywali już wcześniej, ale obecnie wykazali się większą swobodą myśli, lepiej byli zorganizowani, mieli inny punkt widzenia, bardziej dojrzały.

Ponadto uczniowie przez cały okres trwania innowacji brali udział w zadaniach edukacyjnych, w trakcie wykonywania których musieli się wykazać umiejętnością pracy w grupie, podejmowania decyzji, prezentacji prac.

Przeprowadzone zajęciach i wykonane zadania edukacyjne pozytywnie wpłynęły na postrzeganie samych siebie przez uczniów. Należy tu podkreślić ich otwartość, asertywność, lepiej współpracują ze sobą, potrafią diagnozować i rozwiązywać samodzielnie problemy, korzystają  z   platformy e-learningowej. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, wykazując się dużą aktywnością, kreatywnością i samodzielnością. Tu właśnie ujawniały ich zdolności przywódcze i organizacyjne, każdy miał coś do zaproponowania, zaczęli wyrażać swoje potrzeby i bronić swojego zdania. Dzielili się zadaniami.

Dużym sukcesem jest to, że nawet uczniowie nieaktywni na zajęciach lekcyjnych, chętnie włączali się w pracę grup.

Mimo iż uczniowie reprezentowali różny stopień wiedzy i umiejętności, mieli trudne sytuacje domowe i materialne, różny sposób patrzenia na rzeczywistość, zainteresowania, oczekiwania, potrafili się zgrać i utworzyć jeden zespół klasowy nie tylko oficjalnie, ale również prywatnie.


 

ZOSTAĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - INNOWACJA PEDAGOGICZNA W ZSP GIMNAZJUM

W BAŁTOWIE 2014/2015

We wrześniu 2014r. 34 uczniów klas I (w tym Ia-16, Ib-18) gimnazjum w Bałtowie pod kierunkiem wychowawczyń – p. Magdaleny Łuczyckiej i p. Iwony Gałaczyńskiej przystąpiło do udziału w innowacji pedagogicznej ”Zostać Przedsiębiorczym”. Nadrzędnym celem programu jest przygotowanie uczniów do realizacji edukacyjnego projektu uczniowskiego, a także kształcenie następujących umiejętności uniwersalnych; współpracy w zespole, skutecznej komunikacji interpersonalnej, zwiększenie inicjatywności i postaw przedsiębiorczych. Podczas zajęć nauczycielki korzystały z przygotowanych w ramach innowacji scenariuszy, które były niezwykle pomocne w pracy z uczniami, gdyż rozwijały ich kreatywność, wspierały aktywność, pozwalały na pełnienie różnych ról, zachęcają do poszukiwania nowych rozwiązań. W ramach projektu, gimnazjaliści mieli również możliwość pracowania indywidualnie z zadaniami w ramach pakietu-„Jestem-mogę być”. W drugim półroczu bieżącego roku uczniowie rozpoczną pracę nad własnymi projektami, dzięki czemu nabędą umiejętność współpracy w zespole, terminowego wywiązywania się z powierzonych zadań, odpowiedzialności za własną pracę, rozwiązywania pojawiających się problemów oraz pokonywania stresu przed publicznym wystąpieniem.

  

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Bałtowie
    Bałtów 81
    27-423 Bałtów

    e-mail:
    sp_baltow@gminabaltow.pl
  • +48 41 264-10-13

Galeria zdjęć